Тренування піднімання і утримання голови

1. І.П. лежачи на животі, голова звішується через край кушетки. Піднімання і опускання голови. Піднімання і повороти голови.
2. І.П. лежачи на спині. Піднімання і опускання голови. Піднімання і повороти голови в сторони.
3. І.П. лежачи животом на фітбол. Розгойдуючи м'яч вперед-назад, тренуємо реакцію випрямлення голови, а також реакцію рівноваги.
4. І.П. лежачи животом на фітбол, руки розігнуті в ліктьових суглобах, витягнуті вперед. Одночасно з рухом м'яча руки дитини поступово опускаються, а таз підводиться. Бажана відповідна реакція - опора руками об підлогу.
5. І.П. лежачи животом на фітбол, руки витягнуті вперед, методист утримує дитину за ноги. Переміщення на руках вперед і назад.
6. І.П. лежачи на спині. Піднімання голови і тулуба.
7. І.П. лежачи на животі з опорою на передпліччя. Рухи головою в усіх напрямках (чергувати руху з відкритими і закритими очима).

Тренування поворотів тулуба

8. І.П. лежачи на спині. Повороти зі спини на бік, повороти зі спини на живіт.
9. І.П. лежачи на животі, голова по середній лінії, руки випрямлені вздовж тулуба, ноги розігнуті. Методист одночасно розгинає і повертає голову дитини в сторону. Т.ч. стимулюється поворот тулуба в ту ж сторону.
10. І.П. лежачи на спині. Повороти верхньої частини тулуба і голови вліво-вправо. Уникати кругового повороту всього тулуба. Ноги і таз нерухомі.
11. І.П. лежачи спиною на фітбол. Повороти верхньої частини тулуба і рук вліво-вправо. Методист фіксує таз на фітбол.
12. І.П. лежачи на спині, ноги зігнуті в колінних суглобах. Обхопивши коліна руками, перекати на правий і лівий бік.

Тренування повзання рачки

13. І.П. стоячи на четвереньках. Спираючись на розкриті кисті і коліна, тренувати здатність правильно утримувати позу. Переносити масу тіла то на одну сторону, то на іншу.
14. І.П. стоячи на четвереньках. Методист знаходячись позаду, похитує дитини за плечі або стегна, домагаючись щоб дитина зберігав рівновагу.
15. І.П. стоячи на четвереньках. Дитина піднімає одну руку або ногу вгору, методист знаходячись позаду, підтримуючи дитину за грудну клітку, злегка підштовхує його вперед, назад, в сторони.
16. І.П. стоячи на четвереньках. Рухи головою у всіх напрямках (з відкритими та закритими очима).

Тренування самостійного сидіння

17. І.П. лежачи на спині. Зігнути ногу в колінному і тазостегновому суглобах, голову нахилити вперед, підняти тулуб, руками обхопити коліно. Утримувати такий стан 2-3 сек., Розслабитися, прийняти І.П. Виконати те ж іншою ногою.
17а. Виконання вправи в ортезах.
18. І.П. сидячи по-турецьки, руками обхопити гомілковостопні суглоби. Методист толчкообразно підштовхує дитину з боку в бік. (Зменшується також приведення і внутрішня ротація стегон.)
19. І.П. сидячи на фітбол, ноги фіксовані методистом, спина випрямлена, голова піднята. Утримувати це положення 5-10 сек.
 
Вправи для зниження м'язового тонусу
в м'язах-згиначів стегна


20. І.П. лежачи на животі. Методист однією рукою розгинає ногу дитини і одночасно другою рукою фіксує таз дитини з цього ж боку. Спочатку вправа виконується пасивно-активно, потім активно.
20а. Виконання вправи в ортезах.
21. І.П. лежачи животом на фітбол. Методист качає дитину вперед і назад. (Зменшення м'язового тонусу в м'язах-згиначів стегна).

Вправи для розслаблення ніг

22. І.П. лежачи на спині, руки вздовж тулуба, одна нога зігнута в колінному і тазостегновому суглобах. Відвести ногу, з поступовим збільшенням амплітуди руху, потім провести круговий рух в тазостегновому суглобі. Те ж іншою ногою.
22а. Виконання вправи в ортезах.

Розвиток опорности стоп

23. І.П. Лежачи на спині. Дитина згинає і розгинає ногу, натискаючи на долоню методиста, який злегка тисне на пальці дитини. Друга нога випрямлена. Виконати те ж іншою ногою.
23а. Виконання вправи в ортезах.
24. І.П. сидячи на дитячому стільчику. Дитина по черзі піднімає і різко опускає стопи на опору. (Для опори можна покласти звучать іграшки).
25. І.П. сидячи на дитячому стільчику. Дитина постукує передніми відділами стоп, спираючись на нерухомі п'яти. Виконується по черзі і одночасно.
26. І.П. лежачи на спині. Тильне і поверхневе згинання стоп.
27. Присідання біля гімнастичної стінки. (При підйомі повністю розгинати коліна і ставати на п'яти).
27а. Виконання вправи в ортезах.
28. І.П. сидячи на стільчику. Прокатування і загарбання стопами різних предметів.
29. І.П. те ж. Згинання та розгинання пальців ніг. Тильне і підошовне згинання стопи з почерговим торканням статі п'ятою і шкарпеткою.
30. І.П. те ж. Зведення і розведення шкарпеток з опорою на п'яту.
31. І.П. те ж. Перекати з носка на п'яту.

Вправи, що сприяють зниженню тонусу в тазостегнових суглобах

32. І.П. лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах. Методист захоплює ноги дитини за область колінних суглобів і поступово з потряхиванием розводить їх в сторони.

Тренування стояння

33. І.П. сидячи сідницями на п'ятах. Встати на коліна, утримати рівновагу. (Спина пряма, голова піднята).
34. І.П. сидячи сідницями на п'ятах, руки на фітбол. Встати на коліна, перекочуючи фітбол вперед. Повернутися в І.П., відкотивши фітбол тому.
35. І.П. стоячи на колінах біля гімнастичної стінки. Утримуючись руками, встати по черзі випрямляючи ноги.
36. І.П. стоячи в брусах утримуючись руками. Перенести вагу тіла на праву ногу, постояти 2-3 сек. Те ж лівою ногою.
36а. Виконання вправи в ортезах.
37. І.П. стоячи, методист страхує дитину за плечі. Дитина переносить вагу тіла з однієї ноги на іншу з кроком вперед, назад, в сторони.
37а. Виконання вправи в ортезах.
 
Тренування ходьби

38. Ходьба з опорою на ходилки (коляску) з вантажем.
38а. Виконання вправи в ортезах.
39. Ходьба в брусах і з ходунками з зупинками, поворотами.
39а. Виконання вправи в ортезах.
40. Самостійна ходьба (зі страховкою і без неї) із зупинками: крок - зупинка; приставити ногу - зупинка; крок іншою ногою - зупинка.
40а. Виконання вправи в ортезах.
41. Крок "чаплі": крок правою ногою вперед - назад, ліву ногу зігнути і підняти - зупинка.
42. Ходьба в брусах з опорою руками і без неї з переступанням через перешкоди, різні по висоті і обсягом, розташовані на відстані 20-30 см один від одного.
42а. Виконання вправи в ортезах.
43. Ходьба боком приставними кроками (за руки, без рук), ходьба назад (в брусах і без), ходьба зі зміною напрямку, із зупинками по сигналу.
43а. Виконання вправи в ортезах.
44. Ходьба по сходах вгору і вниз з опорою руками і без неї.
44а. Виконання вправи в ортезах.
Всі вправи можна виконувати з відкритими і з закритими очима.

Вправи для ніг

45. І.П. лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Поперемінно згинати й розгинати ноги в тазостегнових і колінних суглобах ("ковзаючі кроки").
45а. Виконання вправи в ортезах.
46. ​​І.П. лежачи на спині. Імітація вправи "велосипед".
46а. Виконання вправи в ортезах.
47. І.П. стоячи боком до гімнастичної стінки. Тримаючись рукою за стінку, виконати руху протилежної ногою вперед - назад. І повернувшись іншим боком до стінки, виконати цю вправу іншою ногою (стежити за опорними стоп).
47а. Виконання вправи в ортезах.
48. І.П. стоячи обличчям до гімнастичної стінки. Тримаючись руками за стінку, згинати і випрямляти ноги, викидаючи їх уперед.
48а. Виконання вправи в ортезах.

Вправа для тулуба

49. І.П. лежачи на спині. Руки і ноги випрямлені. Сісти, обхопити коліна руками, підтягнути коліна до грудей, прийняти і.п.
50. І.П. лежачи на спині, в руках гімнастична палиця. Підняти прямі руки вгору за голову, потягнутися, прийняти і.п.
51. І.П. лежачи на спині, в руках, зігнутих в ліктьових суглобах, гімнастична палиця. Підняти руки вгору, випрямити їх в ліктьових суглобах, прийняти і.п.
52. І.П. сидячи на колінах. Нахилитися вперед, встати на карачки, постукати долонями об підлогу, прийняти і.п. (Стежити за опорними кистей на розігнуті пальці, відведенням великого пальця).
53. І.П. сидячи на стільчику (бажано з пристосуванням для відведення стегон). В руках м'ячик. Нахилитися вперед, покласти м'ячик, повернутися в і.п. потім нахилитися вперед, підняти м'ячик, випрямитися, прийняти і.п. (Під час виконання вправи стежити за опорними стоп).

Вправи для рук і плечового пояса

54. І.П. сидячи на стільці. Підняти руки вперед, повернути долонями вгору. Опустити, повернутися в і.п.
55. І.П. сидячи на стільці. Нахилитися вперед, обхопити коліна руками, повернутися в і.п. (При гемипарезах стежити, щоб руху виконувалися синхронно).
56. І.П. сидячи на стільці. Тримати м'яч двома руками внизу. Підняти м'яч вгору, добре потягнутися, прийняти і.п.
57. "Гребля". І.п. на животі, руки зігнуті в ліктьових суглобах, лоб на тильній стороні долонь. Піднімати верхню частину тулуба, голову, лікті розводити в сторону (зводячи при цьому лопатки). Утримати це положення 3 сек, потім прийняти і.п., розслабитися.
58. "Ластівка". І.п. на животі, руки вздовж тулуба, лоб опущений. Піднімати одночасно голову, плечі, руки, ноги, утримувати це положення 3 секунди, потім прийняти і.п., розслабитися.
59. "Корзиночка". І.п. на животі. Ноги зігнуті в колінних суглобах. Кистями рук обхопити щиколотки, прогнутися, підняти голову, плечі, стегна. Утримати це положення 3 сек, потім розслабитися.
60. «Кішечка». І.п. сидячи сідницями на п'ятах, руки витягнуті вперед, долонями на підлогу. Перемістити плечі вперед, не відриваючи рук, прогинаючись, повернутися в І.П.
61. «Самовитяженіе». І.п. лежачи на спині, руки випрямлені вгору, ноги прямі, стоп в положенні тильного згинання. Потягнутися руками вгору, ногами вниз стопи на себе (поперек притиснутий до підлоги). Потім розслабитися.